Επιστροφή στην Σουηδία φόρουμ

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Δημοσιεύτηκε σε φόρουμ Σουηδία

Καλησπέρα,
Ο αρραβωνιαστικός μου κι εγώ θα έρθουμε στη Σουηδία από τον Ιούνιο για να εργαστούμε και να συνεχίσουμε τις σπουδές μας. Έχουμε ήδη επισκεφτεί τη Στοκχόλμη στο παρελθόν, καθώς διαμένουν μόνιμα φίλοι μας. Αποφασίσαμε, λοιπόν, κι εμείς να μεταβούμε μόνιμα σε κάποια περιοχή της Στοκχόλμης.

Εγώ είμαι 28 ετών και έχω σπουδάσει ελληνική φιλολογία. Εδώ και έξι χρόνια διδάσκω φιλολογικά μαθήματα σε ιδιωτικό σχολείο (φροντιστήριο). Επίσης, γνωρίζω αγγλικά (επίπεδο Lower) και γαλλικά (επίπεδο Sorbonne I). Θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου στο Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης. Όμως, παράλληλα θα ήθελα να εργαστώ και για βιοποριστικούς λόγους. Αγαπώ πολύ τη δουλειά μου και βέβαια θέλω να προσφέρω στο κοινωνικό συνολο, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για μόρφωση και παιδεία. Θα ήθελα, λοιπόν, να εργαστώ στο αντικείμενό μου ακόμη και αυτό σημαίνει εθελοντική εργασία σε σχολεία της ελληνικής κοινότητας. Θα ήθελα να με πληροφορήσετε πού μπορώ να απευθυνθώ.

Ο αρραβωνιαστικός μου είναι γραφίστας, τυπογράφος και ασχολείται επίσης με υπολογιστές. Κι εκείνος αναζητά εργασία αρχικά σχετική με το αντικείμενό του. Εαν βέβαια δε βρει, διατίθεται να εργαστεί οπουδήποτε.

Επίσης, ψάχνουμε να βρούμε σπίτι εδώ και καιρό, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε καταφέρει κάτι. Μήπως θα μπορούσατε να μας βοηθήσετε - να μας καθοδηγήσετε και σε αυτό το θέμα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημοσίευση νέας απάντησης