Επιστροφή στην Σουηδία φόρουμ

ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ

Δημοσιεύτηκε σε φόρουμ Σουηδία

ειμαστε ζευγαρι απο την ελλαδα και ψαχνουμαι για εργασια στην σουηδια.επειδη δεν μιλαμε ακομα καλα τη γλωσσα δεν ψαχνουμε για κατι συγκεκριμενο.μπορουμε να δουλεψουμε σαν εργατες βιομηχανικης η αγροτικης παραγωγης η σαν καθαριστες η σαν σερβιτοροι.δεν εχουμε οικογενειακες υποχρεωσεις και μπορουμε να μεταβουμε αμεσα οταν μας ζητηθει

  • notis panagiotopoulos

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    εχω μεγαλη εργασιακη εμπειρια σε καταστηματα εστιασης(αν δεις στο προφιλ θα καταλαβεις)αλλα βεβαια λογω ηλικιας ξερω οτι δεν εχω κ πολλες ευκαιριες......οποτε ψαχνω για οτιδηποτε η φιλη μου δεν εχει καθολου εμπειρια σε κατι δεν ειχε αναγκη να εργαστει στο παρελθον εχει ομως τελειωσει βρεφονειπιοκομος σε επαγγελματικο λυκειο.

  • Elisa Malliaraki

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    Ναί... Ακριβώς αυτό το άκυρο είναι που πονάει. Κι εγώ άλλη εντύπωση είχα για τους Έλληνες του εξωτερικού,αλλά κατέληξα να ακούω ελληνικά στο μετρό και στο δρόμο και όχι απλά να μη δίνω σημασία,αλλά να προσπαθώ να τους αποφύγω...

    Σε κάθε περίπτωση,η Σουηδία είναι ακόμα καλή χώρα να πάει κανείς. Για μένα βέβαια,ακόμα καλύτερη είναι η Νορβηγία. Ασύγκριτα καλύτεροι μισθοί και συνθήκες και ακόμα δεν υπάρχουν τόσοι ξένοι ώστε να δημιουργηθούν ρατσιστικές τάσεις. Είναι μια χώρα με πραγματική άνθιση της οικονομίας.
    Θα έχω το νου μου κι εγώ αν δω κάτι ενδιαφέρον. Έχετε κάποια προϋπηρεσία που να με βοηθήσει να προσανατολιστώ στο ψάξιμο? Επίσης,όλοι οι ιστότοποι που σας έστειλα έχουν και αγγλικά,για να γίνει ευκολότερη η αναζήτηση. Και κάτι σημαντικό:αποφύγετε να ψάξετε δουλειά σε μεγάλες πόλεις. Η Στοκχόλμη και το Γκέτεμποργκ είναι πάντα οι πρώτοι προορισμοί,έχουν μεγάλο πληθυσμό,μεγάλο ανταγωνισμό και...καθόλου σπίτια. Και καθώς η ενοικίαση σπιτιού στη Σουηδία γίνεται με...επετειρίδα,μπορεί να μη βρείτε σπίτι ποτέ ή να είναι σε εξωφρενικά υψηλή τιμή...
    Θα είμαστε σε επαφή και περιμένω να με ενημερώσετε αν βρείτε κάτι,θα χαρώ πολύ!

  • notis panagiotopoulos

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    δεν εχουμε αποκλειστηκα ως προορισμο μας την σουηδια αλλα μας ειχανε πει καποιοι γνωστοι που ηταν στο παρελθον στη σουηδια οτι εχουνε δουλειες εκει κ οτι δεν υπηρχε προβλημα με τους ελληνες μεταναστες.γιαυτο εβαλα κ την αγγελια στα ελληνικα μηπως βρεθει καποιος ελληνας κ βοηθησει αλλα δεν το βλεπω(εκτος απο εσενα βεβαια).εστειλα κ email στην ελληνικη κοινοτητα στην σουιδια αλλα απο εκει δεχτηκα ενα τεραστιο ακυρο...δεν ξερω ισως φοβουνται οι ελληνες περισσοτερο απο τους σουηδους την νεα γενια μεταναστων......παντως να σε ευχαριστησω κ παλι για ολα κ αν ακουσεις για καμια δουλεια εσυ που μιλας κ την γλωσσα με ενημερωνεις!!!

  • Elisa Malliaraki

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    Η δική μου περίπτωση ήταν λίγο διαφορετική. Επισκέφτηκα για πρώτη φορά τη Σουηδία ως τουρίστρια και ενθουσιάστηκα με το σύστημα και τον τρόπο ζωής. Αργότερα γνώρισα το σύντροφό μου,που είναι Σουηδός...κι έτσι αποφάσισα να προσπαθήσω να μεταναστεύσω. Έμαθα τη γλώσσα και πήγα σε συνεντέυξεις. Αλλά από τη μια έχω τη δουλειά μου εδώ και δεν τολμάω να την αφήσω...κι από την άλλη έχουμε τόσες διαφορές στη νοοτροπία που δεν ξέρω αν εκεί θα μπορούσα να είμαι ευτυχισμένη...

    Δεν θα έλεγα ότι δε μας θέλουν. Γενικά τα μέσα ενημέρωσης και η πολιτική γραμμή της χώρας είναι "αλληλεγγλυη,αλληλοσεβασμός,ανθρώπινα δικαιώματα". Αυτή η πολιτική όμως,έχει φέρει στη Σουηδία πολλούς ξένους,με αποτέλεσμα ο μέσος πολίτης να αρχίσει να γίνεται ρατσιστής. Όχι απαραίτητα με τους Έλληνες,γενικά με τους ξένους.
    Αυτό που εισέπραξα εγώ ως ρατσισμό ήταν κάποια περιστατικά,τόσο εδώ (Σουηδός τουρίστας άρχισε να μου λέει τα κλασικά "Εμείς σας ταΪζουμε,μας χρωστάτε" κλπ) όσο κι εκεί. Εκεί ορισμένοι είχαν ένα υποτιμητικό ύφος,χωρίς απαραίτητα να πούν κάτι προσβλητικό και στη δουλειά που πήγα για συνέντευξη φάνηκε καθαρά ότι θα προσπαθούσαν να με "εκμεταλλευτούν" (επαγγελματικά) για να βγάλω εποχιακή δουλειά,ενώ η θέση ήταν μόνιμη...
    Αυτό που θέλει προσοχή είναι ότι λόγω της διαφορετικής νοοτροπίας έχουν και πολύ διαφορετικό τρόπο να εκφράζονται και για να αποφύγεις παρεξηγήσεις πρέπει να καταλάβεις τι εννοούν πίσω από τις λέξεις.
    Εσείς πώς και διαλλέξατε τη Σουηδία ως προορισμό?

  • notis panagiotopoulos

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    και παλι να σε ευχαριστησω για της πληροφοριες σου και να σε ρωτησω κατι που ειναι σημαντικο για να αποφυγουμε τα χειροτερα....δηλαδη στην σουηδια δεν θελουν τους ελληνες μεταναστες???εσυ δηλαδη πηγες κ δεν μπορεσες να κατσεις κ να βρεις κατι??(γιατι σημερα ακουσα κ οτι η σουηδοι εκαναν ενα δυσφημηστικο διαφημηστικο για την κρητη.....

  • Elisa Malliaraki

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    Μην το συζητάτε... Ούτε κι εγώ έχω φύγει τελικά... Αλλά όσο ήμουν στη Σουηδία αντιμετώπισα τόσο το ρατσισμό από τους Σουηδούς όσο και την αδιαφορία από τους ίδιους τους Έλληνες της Σουηδίας. Και τo δεύτερο με πείραξε πολύ περισσότερο...
    Λοιπόν,επειδή στη Σουηδία όλα λειτουργούν νομότυπα,ο πιο σίγουρος δρόμος είναι να ψάξετε δουλειά μέσω ίντερνετ και να στείλετε mail με το βιογραφικό (ή την πρόταση εργασίας σας) σε όποια θέση βρείτε και σας ενδιαφέρει. Η επίσημη κρατική ιστοσελίδα είναι αυτή: http://www.arbetsformedlingen.se/ αλλά πολλές ανακοινώσεις βρίσκονται (και ίσως ευκολότερα) σε διάφορους ιστότοπους εύρεσης εργασίας όπως το Jobbsafari http://www.jobbsafari.se/ και το Monster: http://www.monster.se/
    Όσο για τη γλώσσα,αν δεν έχετε τη δυνατότητα να κάνετε εδώ κάποια μαθήματα,στη Σουηδία θα βρείτε σίγουρα. Σχεδόν σε όλες τις πόλεις γίνονται μαθήματα σουηδικών για ξένους. Παρόλα αυτά,μπορείτε να επικοινωνήσετε και με το Πανεπιστήμιο Αθηνών όπου γίνονται μαθήματα ξένων γλωσσών (και σουηδικών). Ξέρω ότι είναι δωρεάν για τους φοιτητές του πανεπιστημίου,αλλά δεν ξέρω αν μπορείτε να παρακολουθήσετε κι εσείς (προφανώς από τη νέα σχολική χρονιά). Το τηλέφωνο είναι: 2103688204, Ιπποκράτους 7,2ος όροφος,Αθήνα.
    Γενικές πληροφορίες για τη μετανάστευση στη Σουηδία μπορείτε να βρείτε εδώ: http://www.migrationsverket.se/ και για ό,τι χρειαστείτε μπορούμε να είμαστε σε επικοινωνία...

  • notis panagiotopoulos

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    την εχω βαλει και στα αγγλικα αλλα δυστηχος δεν εχω παρει καποια απαντηση.παντως να σας ευχαριστησω για το ενδιαφερον ειστε η μονη ελληνιδα που προσπαθησε να βοηθησει...σας ευχαριστω πολυ!!!

  • Elisa Malliaraki

    Δημοσιεύτηκε από  σε φόρουμ Σουηδία 

    Κύριε Παναγιωτόπουλε,μπορεί στη Σουηδία να μην είναι απαραίτητη η άριστη γνώση της γλώσσας για να βρείτε κάποια δουλειά... Σίγουρα όμως θα βοηθούσε αν γράφατε την αγγελία σας στα Αγγλικά,ώστε να είναι εύκολα κατανοητή και από τους Σουηδούς εργοδότες...
    Καλή επιτυχία!! :)

Δημοσίευση νέας απάντησης